step by step

Step by step

step by step – rodzaje i kolejność lekcji

W jeździe konnej nie ma drogi „na skróty”. Uważamy, że jeździec rekreacyjny ma być jeźdźcem dobrym, świadomym, a przy tym ma się ciągle rozwijać i dobrze bawić. Dlatego nasze propozycje lekcji są dostosowane do wieku i poziomu zaawansowania, uwzględniają indywidualne oczekiwania i predyspozycje. Jednak przez lata nauki wypracowaliśmy kilka rodzajów lekcji, które z małymi modyfikacjami, są uniwersalne pod względem ogólnego planu i zasady.

Krok pierwszy to lonża, a po niej indywidualne lekcje samodzielne. Drugi krok to lekcje opisane poniżej (3-7). Kolejnym etapem jest udział w zajęciach bazujących na planie poszczególnych wariantów (3-6) naprzemiennie, zwiększając stopień trudności, wzbogacając treningi o elementy ujeżdżenia, skoków, jazdy western i woltyżerki.

 

1. Lonża dla początkujących.

Podstawowa zasada: „Poznaj konia i siebie, inaczej nie stworzycie zespołu.”.

Celem kilku – kilkunastu lekcji jest poznanie konia, jego sfery psychicznej i fizycznej, ruchu i zachowania, jak też własnych możliwości i obaw. W dalszej fazie nauka równowagi, przełamywanie lęków, coraz lepsze zgranie z koniem. Jeździec uczy się bycia „pasażerem” konia tak „wygodnym”, jak idealnie dopasowany plecak. Uczy się podążać za ruchem konia w trzech chodach (absurdem jest ograniczanie tej fazy nauki do jazdy stępem i kłusem, ponieważ zawsze może się zdarzyć, że koń zagalopuje, a jeźdźca nie powinno to przerażać. Właściwe zachowanie i reakcje minimalizują możliwość niebezpiecznego wypadku.). Pod koniec kursu na lonży jeździec zna podstawowe zasady prowadzenia konia i porozumiewania się z nim z poziomu siodła, oczywiście umie prawidłowo dosiadać konia i z niego bezpiecznie zsiadać.

2. Indywidualne lekcje samodzielne 30min, z opcją stopniowego wydłużania zajęć.

Podstawowa zasada: „Baw się, ucz się, zadawaj właściwe pytania.”.

Nauka jazdy konnej jest niczym innym, jak nauką języka. I tak, jak nie możesz, mówiąc słabo po angielsku, mieć pretensji, że jesteś niezrozumiany przez Anglika, tak nie możesz mieć pretensji do konia. Ta faza nauki opiera się na doskonaleniu sygnałów – słów, precyzji i konsekwencji działań aż do momentu, w którym Kon rozumie podstawowe „słowa” jeźdźca, przekazywane mu za pomocą dotyku, z podporą sygnałów słownych. Coraz pewniejszy staje się dosiad, a zachowanie jeźdźca coraz bardziej kierunkowe i przemyślane, a nie chaotyczne i pełne „nawyków” z życia, jak pochylanie się w przód w momencie utraty równowagi. Czas zajęć, zależnie od możliwości skupienia uwagi i kondycji jeźdźca jest stopniowo wydłużany do godziny.

3. Godzinny indywidualny trening, raz na jakiś czas zamiennie z lonżą korekcyjną.

Podstawowa zasada: „Żeby nauczyć się jeździć konno jest tylko jedna metoda – jeździć konno.”.

Kontynuujemy naukę poprawnego dosiadu i używania pomocy, rozwijając ja o coraz nowsze ćwiczenia wspomagające równowagę. Jeśli jeździec zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że popełnia błąd, umie go nazwać i sam dobrać ćwiczenie korekcyjne, jest gotów do jazdy z drugą osobą na placu.

4. Jazda „z jeźdźcem – lustrem”.

Podstawowa zasada: „Jeśli widzisz czyjś błąd, spróbuj dostrzec, z czego wynika, a sam go unikniesz.”.

Lekcja godzinna, w czasie której na placu znajdują się dwie osoby jeżdżące na podobnym poziomie. Po wspólnej „nie w zastępie” rozgrzewce jeźdźcy wykonują zadania kolejno, a osoba, która w danym momencie nie ćwiczy, obserwuje jadącego. Po każdym przejeździe przejazd jest komentowany przez obu jeźdźców i instruktora, z naciskiem na kilka pozytywów i negatywów przejazdu. Takie ćwiczenia uczą widzenia, a przez niepowtarzanie błędów zwiększają świadomość i prowadzą do postępu. Jednocześnie uczą widzenia przestrzeni, która przestaje być „nieograniczona”, ponieważ trzeba non stop pamiętać o bezpieczeństwie współdzieląc maneż z drugim koniem. Podobnie jak jazda „z jeźdźcem przewodnikiem”, taki trening zmusza by „widzieć więcej”, czyli uwrażliwia na otoczenia jeźdźca, tak jak naturalnie wrażliwy jest koń. Jeżdżące osoby uczą się dobierania ćwiczeń dla siebie nawzajem w taki sposób, by jak najlepiej zaprojektować elementy korygujące konkretny błąd popełniany przez wskazaną osobę. Jest to przygotowanie do samodzielnego rozprężania siebie i konia.

5. Jazda z jeźdźcem przewodnikiem”.

Podstawowa zasada: „Popatrz, zrozum, powtórz wzorzec.”.

Podczas godzinnej lekcji plac współdzieli dwóch jeźdźców o różnym poziomie wyszkolenia, z których jedne pokazuje ćwiczony element, wykonując go z łatwością, a drugi – słabszy – powtarza go mając w pamięci zachowanie i pozycję ciała,  jaką obserwował przed chwilą. Komentarz instruktora i obu jeźdźców pozwala korygować błędy. Dla lepiej jeżdżącej osoby jest to znakomity sposób by utrwalić wiadomości, a przy tym obserwować na co należy uważać w danym ćwiczeniu, co jest największą trudnością. Pozwala mu to na skupienie się na tym elemencie w celu lepszego zrównoważenia kolejności ćwiczeń.

6. Lonża korekcyjna.

Podstawowa zasada: „Eliminuj błędy zanim staną się nawykami.”.

Raz na jakiś czas każdy, niezależnie od etapu szkolenia, powinien wsiąść na konia na lonży, co daje mu możliwość skupienia się wyłącznie na sobie i skorygowania błędów bez absorbowania uwagi koniecznością kierowania koniem. Na ogół, zależnie od konkretnych potrzeb, jest to zespół ćwiczeń podnoszących poziom niezależności działania ciężarem ciała, rękami i nogami, podnoszący uwagę i skupienie jeźdźca, w połączeniu z ćwiczeniami oddechowymi.

7. Wyjazd w teren.

Podstawowa zasada: „Fajnie znaczy bezpiecznie.”.

Każdy uwielbia wyjazdy w teren. To wspaniały sposób na relaks dla jeźdźca i dla konia, poznanie jeździectwa z nieco innej strony. Koń w terenie zachowuje się inaczej niż na maneżu, zatem należy pamiętać, że stopień ryzyka także rośnie. Z całą pewnością jest to przyjemność dla osób, które przeszły pozostałe stopnie szkolenia. Jazda terenowa jest znakomitym sprawdzianem umiejętności zdobytych na maneżu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s